oficjalny serwis samorządowy 30 grudnia 2011. imieniny: Irmina, Eugeniusz
strona główna Biuletyn Informacji Publicznej polska wersja english version
   strona główna
sławni ludzie z naszej gminy
FINANSE MIASTA

Indexfirm - Branżowy Portal Firm
  

Rowerem po Sulejówku
Rowerem po Sulejówku
Zwiedzanie najciekawszych miejsc w Sulejówku


Start

Spotykamy się przy McDonaldzie przy Trakcie Brzeskim w okolicy zjazdu na drodze nr 17 (na Lublin).

1. Wyjeżdżamy na Aleję Marszałka Józefa Piłsudskiego i kierujemy się na północ; na wysokości cmentarza skręcamy w prawo, w ul. Drobiarską i dojeżdżamy do lasu. Granicę lasu i pól wyznaczają potężne dęby szypułkowe - Pomniki Przyrody. Wyglądają wspaniale o każdej porze roku. W ich rozłożystych koronach gnieżdżą się różne gatunki ptactwa. Skrzeczą sójki, sroki, dzięcioły stukając szukają szkodników, i krążące nad polami jastrzębie szukają polnych mysz.

2. Ścieżka na północny-wschód doprowadzi nas do Kościoła i Klasztoru Księży Marianów.

3. Obok Kościoła znajduje się skwer im. Stefanii Leszczyńskiej. Jest to Ogród Pamięci Dzieci Narodzonych i Zgładzonych w Oświęcimiu.

Sanktuarium Maryjne
Foto A.Pintara
4. Stamtąd przez las z górki do ul. Czynu Społecznego - jedziemy na wschód. Na prawym łuku drogi skręcamy w lewo w nieutwardzoną ul. Żeromskiego; przecinamy ul. Jana III Sobieskiego i przy drugiej przecznicy (ul. Bogusławskiego) zatrzymamy się przy dzwonnicy Kościoła NMP. W kościele znajduje się Sanktuarium Maryjne - w nim cudowny obraz Matki Pocieszenia z XVII wieku. Wejdźmy do Kaplicy, górnej części kościoła, tam zobaczymy płaskorzeźbę „Maryi Matki Kościoła" - wykonana przez p. Annę Grabską - córkę Stanisława Grabskiego.

5. Po wyjściu z kościoła kierujemy się do ul. Paderewskiego, jedziemy na wschód, mijamy po prawej stronie Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego - postawione na terenie podarowanym w 1961 roku przez rodzinę Grabskiego - Zofię, Annę i Stanisławę.

6. Dojeżdżamy do ul. Grabskiego, przy której mieszkała rodzina Grabskich. Na terenie posesji znajdują się dwa Pomniki Przyrody - dęby szypułkowe.

7. Następnie kierujemy się na północ do ulicy Dworcowej, a później w kierunku wschodnim aż do przejazdu kolejowego. Przejeżdżamy przez tory kolejowe, skręcamy w prawo, następnie jedziemy ulicą Stanisława Staszica do Józefa Bema i na końcu tej ulicy dojeżdżamy do Pomnika Żołnierzy A.K. Harcerskiego Batalionu „Zośka” Mieszkańców Miłosny i Sulejówka.

8. Następnie wracamy do ul. Reymonta, gdzie na jej początku znajduje się Pomnik Ofiar II wojny światowej - na tle parku - kompleksu przyrodniczego „Glinianki".

9. Dalej jedziemy na zachód wciąż ulicą Reymonta aż do ul. Gdańskiej. Jedziemy nią na północ do szosy Okuniewskiej. Potem jedziemy ul. Okuniewską niedaleko terenu Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, skręcamy na północ w ul. Szosową. Dojeżdżamy do ul. Poligonowej. Na terenie byłego poligonu wojskowego znajduje się Miejska Biologiczna Oczyszczalnia Ścieków. Oczyszczalnia zajmuje teren l ha, który porośnięty jest lasem. Długość sieci kanalizacyjnej wynosi ok. 30 km (w dalszym ciągu trwają prace związane z budową). Z oczyszczalni ścieków wracamy do ul. Okuniewskiej, by pojechać w kierunku zachodnim. Przed nami bloki Osiedla im. Stefana Czanieckiego, zamieszkałe głównie przez oficerów WP, pracujących w Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej. Blisko osiedla znajduje się Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Stefana Czanieckiego.

Dworek Siedziba
Foto A.Pintara
10. Ze szkoły udajemy się do ul. Michała Ogińskiego, nią aż do torów, przejściem podziemnym do ul. Dworcowej, nią w kierunku zachodnim do ul. Legionów. Jadąc ulicą Legionów zbliżamy się do granic enklawy historycznej. Skręcamy w ul. 11 Listopada i po lewej stronie mijamy „Dworek Siedziba” - Dom Jędrzeja i Zofii Moraczewskich - wybudowany w 1911 roku, a zamieszkują w nim Moraczewscy od 1920 roku. Przed dworkiem znajduje się tablica pamiątkowa - odsłonięta w 1988 roku z okazji obchodów 70-lecia Odzyskania Niepodległości. „Dworek Siedziba" wpisany został do rejestru zabytków pod nr 1299 w czerwcu 1987 roku.

11. Aleją Marszałka Piłsudskiego kierujemy się do „puszczy Milusińskiej" - tak nazywał lasek sosnowy w swej pięciomorgowej posiadłości - Marszałek Józef Piłsudski, który osiadł w Sulejówku w 1923 roku. Na terenie lasku znajduje się drewniany dom o nazwie „Otradno", który był zakupiony przez Aleksandrę Szczerbińską. Dom „Milusin" otrzymał nazwę od parceli, na której został pobudowany przez Komitet Żołnierzy i ofiarowany Aleksandrze i Józefowi Piłsudskim 13 czerwca 1923 roku. W maju 1935 roku umiera Piłsudski. 1 września 1939 roku Aleksandra Piłsudska wraz z córkami opuszcza Sulejówek. Niemcy zajmują cały teren parceli „Milusin".
W 1950 roku „Milusinem" zajmują się Rosjanie, dokonując grabieży i zniszczenia. Wiosną 1956 roku do „Milusina" zostaje wprowadzone przedszkole. 29 kwietnia 1988 roku cały zespół „Milusina" został wpisany do rejestru zabytków - nr rejestracyjny 1348. Przedszkole zostało przeniesione do wzniesionego w roku 1937, a obecnie rozbudowanego budynku szkoły - pomnika.
10 czerwca 2000 roku Dworek został przekazany Rodzinie Marszałka, która planuje utworzenie Muzeum Rodzinnego Marszałka Józefa Piłsudskiego.

12. Z „Milusina” udajemy się do Fundacji Heleny i Ignacego Paderewskiego „Helin" - dom pobudowany około 1920 roku. W 1930 roku powstaje „Ognisko Helin", które zostaje przekazane Towarzystwu o nazwie „Pomoc dla Inteligencji". W „Ognisku Helin" zorganizowano „dom starców" - przebywają w nim samotne nauczycielki. Od 1991 roku budynek „Helin" stał się Centralnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.

13. Z „Helina" udajemy się do Kopca - Pomnika Współtwórców Polski Niepodległej, przy którym odbywają się coroczne uroczystości 11 Listopada.

14. Spod Kopca udajemy się na herbatkę do restauracji „Kubuś”, gdzie wśród pamiątek z okresu II RP oddamy się wspomnieniom o Józefie Piłsudskim, a potem w drogę Aleją Piłsudskiego w kierunku południowym. Jadąc Aleją Piłsudskiego skręcamy w prawo, w ul. Wodociągową do dzielnicy Szkopówka. Znajduje się tu Stacja Uzdatniania Wody. Ze stacji uzdatniania wody udajemy się Aleją Piłsudskiego do Traktu Brzeskiego.

Opracowanie: Szkoła Podstawowa Nr 2 w Sulejówku.
Szlaki rowerowe
 
Pytania do Burmistrza Odpowiedzi Burmistrza
Urząd Miasta Sulejówek
tel. +48 22 76-06-201
urzad@umsulejowek.pl
MAPA SERWISU
STATYSTYKA